Październik, 2018

now browsing by month

 

SUCHO I NIEBEZPIECZNIE W OKOLICZNYCH LASACH I NA ŁĄKACH

Bardzo intensywnie i pracowicie weszliśmy w kolejny tydzień naszej tegorocznej działalności. Najpierw udział w akcji KLASA Z ULĄ obok tuchowskiego liceum a tuż po powrocie … syrena. O godzinie 18:37 zostaliśmy wezwani do remizy, gdzie drogą radiową otrzymaliśmy bardzo niepokojącą informację: „wyjeżdżaj GBART do Lubaszowej w okolicę klasztoru, pożar lasu i niemożliwy dojazd w pobliże pożaru.” Read the Rest…

POCIĄG RETRO W TUCHOWIE – WODOWANIE

Kolejny już raz w ramach małopolskiego projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” do Tuchowa zawitał pociąg retro. Celem projektu jest promocja dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i atrakcji turystycznych. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, także i w tym roku mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia dłuższej prezentacji pociągu, który dwukrotnie zatrzymał się w Tuchowie. 

Kolejny też raz w sprawnym przejeździe pociągu pomogli tuchowscy strażacy, którzy dwukrotnie uzupełniali wodę w parowozie. Podczas pierwszego wodowania nasze działania wsparli także druhowie z OSP w Piotrkowicach.

 

SPOTKANIE LAUREATÓW KONKURSÓW HISTORYCZNYCH ZOSP RP

Kilka dni temu do rąk naszych druhów dotarła tajemnicza koperta z Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie. Po otwarciu przesyłki okazało się, że znajdują się w niej zaproszenia dla naszych druhów – autorów albumu „Powołanie”, który powstał w 2015 roku. Pomimo, że album nie jest formą kroniki czy monografii, jednak został zauważony przez jury konkursu. Korzystając z zaproszenia nasi druhowie udali się w piątkowy (28.09) poranek do Warszawy by uczestniczyć w spotkaniu laureatów ogólnopolskich konkursów historycznych. Poniżej przedstawiamy relację przygotowaną przez Zarząd Główny ZOSP RP. 

 

„W dniach 28-30 września odbyło się podsumowanie konkursów historycznych organizowanych przez Związek OSP. W ostatni wrześniowy weekend w Warszawie spotkali autorzy kronik i monografii OSP oraz prac badawczych na temat historii pożarnictwa. Trzydniowy program wypełniony był po brzegi. Goście zwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Cytadelę Warszawską, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Chomiczówkę, Katedrę Świętego Floriana. Złożyli również kwiaty na grobach zasłużonych strażaków, w tym Bolesława Chomicza. Ważnym elementem spotkania były warsztaty, na które została zaproszona dodatkowo grupa kronikarzy z województwa mazowieckiego. Uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się, w jaki sposób należy prowadzić izby tradycji i muzea pożarnicze oraz poznać tajniki wzorowego prowadzenia kronik.

Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni również uczestnicy I konkursu na najbardziej otwarte muzeum, skierowanego do muzeów społecznych i izb tradycji.

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiciele OSP i muzeów otrzymali pamiątkowe medale upamiętniające tę rocznicę.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.” 

źródło oraz fotorelacja: ZOSP RP