Ćwiczyli przed ŚDM

Organizowane w Polsce Światowe Dni Młodzieży sprawiły, że kilka miesięcy temu w głowach komendantów gminnych ZOSP RP tj. Wiesława Siedlika (gm. Ryglice), Łukasza Giemzy (gm. Tuchów) oraz Leszka Szumińskiego (gm. Ciężkowice), zrodził się pomysł przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń ze szczególnym uwzględnieniem działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Plany, propozycje i wspólne rozmowy doprowadziły do tego, że po kilku tygodniach przygotowań, w piątek 27 maja, do miejscowości Lubcza (gm. Ryglice) przyjechało ponad 100 druhów, aby wziąć udział w ćwiczeniach.

Ćwiczenia gminne z udziałem sił i środków trzech gmin południowej części powiatu tarnowskiego zostały przeprowadzone pod czujnym okiem rozjemców, którymi byli funkcjonariusze KM PSP w Tarnowie na czele z mł. bryg. Piotrem Wójcikiem i aspirantem Tomaszem Burnatem. Za przygotowanie pozorantów do ćwiczeń oraz ich przebieg odpowiedzialni byli instruktorzy z Centrum Ratownictwa Medycznego z Wrocławia. Rolę dyżurnym stanowiska kierowania utworzonego na potrzebę ćwiczeń w miejscowej strażnicy pełnił asp. sztab. Piotr Latocha.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także: Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego, której ratownicy wraz z dwoma pojazdami wzięli czynny udział w ćwiczeniach oraz Wydział Ruchu Drogowego KM Policji w Tarnowie, który oddelegował do udziału w ćwiczeniach dwóch funkcjonariuszy na motocyklach.

Po krótkiej odprawie, podczas której m.in. powitano gości i uczestników, przekazano zasady BHP, zasady współdziałania i łączności, rozpoczęły się właściwe ćwiczenia.

Scenariusz ćwiczeń zakładał następującą sytuację: na drodze łączącej gminy Tuchów i Ryglice doszło do zderzenia autokaru, którym podróżowała młodzież oraz busa także przewożącego młodych ludzi. Ze względu na brak precyzyjnej informacji o miejscu zdarzenia, dyżurny SKKM zadysponował zastępy z Tuchowa i Lubczy. Po przeprowadzonym wstępnym rozpoznaniu kierujący działaniami potwierdził dyżurnemu, że doszło do zderzenia dwóch pojazdów oraz że w zdarzeniu poszkodowanych zostało wiele osób. KDR poprosił także o zadysponowanie dodatkowych sił i środków tj. zastępów strażackich, ZRM i policji. Jednocześnie rozpoczęto segregację poszkodowanych oraz ich ewakuację z pojazdów. Z czasem na miejsce docierali kolejni ratownicy oraz komendant gminny z Ryglic, który przejął dowodzenie a teren akcji został podzielony na odcinki bojowe. Wśród poszkodowanych osób znajdowała się kobieta w ciąży a jeden z pasażerów w wyniku przewrócenia się busa został przez niego przygnieciony. Ze względu na konieczność przygotowania lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, kierujący działaniami zadysponował zastępy w celu przygotowania odpowiedniego miejsca na łące odległej o ok. 500 metrów od miejsca zdarzenia. Ze względu na dużą ilość poszkodowanych na miejscu powstał punkt medyczny w sprawionym przez ratowników namiocie pneumatycznym. Po ponad godzinie zmagań z przygotowanymi zadaniami a także doskwierającą przez cały czas wysoką temperaturą, kierujący działaniami zgłosił dyżurnemu stanowiska kierowania zakończenie działań.

Po zakończonych ćwiczeniach uczestnicy udali się na plac obok remizy miejscowych druhów, gdzie odbyło się podsumowanie a także głos zabrali zaproszeni goście.  Następnie wszyscy spotkali się przy wspólnym posiłku przygotowanym przez organizatorów.

W ćwiczeniach w roli ratowników i pozorantów wzięli udział druhny i druhowie z następujących jednostek OSP:

GMINA RYGLICE:

 • OSP KSRG Ryglice,
 • OSP KSRG Lubcza
 • OSP Joniny
 • OSP Kowalowa
 • OSP Wola Lubecka
 • OSP Zalasowa

 

GMINA TUCHÓW:

 • OSP KSRG Tuchów
 • OSP KSRG Siedliska
 • OSP Dąbrówka Tuchowska
 • OSP Jodłówka Tuchowska
 • OSP Lubaszowa
 • OSP Meszna Opacka
 • OSP Piotrkowice

GMINA CIĘŻKOWICE:

 • OSP KSRG Ciężkowice
 • OSP KSRG Zborowice

 

Wśród gości – obserwatorów ćwiczeń znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Ryglic Bernard Karasiewicz, zastępca burmistrza Tuchowa Kazimierz Kurczab oraz przedstawiciele ZOSP RP: wiceprezes ZOP ZOSP RP w Tarnowie druh Andrzej Witek, prezes ZOG ZOSP RP w Tuchowie druh Mieczysław Kras.

 

 

 
Comments are Closed