ROZPOCZYNAMY SEZON NA POŻARY SADZY W KOMINACH

Pożar sadzy w kominie to powód naszej dzisiejszej (4.01) interwencji, do której dyspozycję wyjazdu otrzymaliśmy w piątkowe popołudnie o godzinie 14:31.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Buchcice a nakaz wyjazdu otrzymali strażacy z tuchowskiej remizy oraz zastęp PSP z Posterunku Czasowego w Siedliskach. Po przyjeździe na miejsce zastaliśmy następującą sytuację. Do pożaru, który zauważyli domownicy doszło w murowanym budynku jednorodzinnym. Przed naszym przyjazdem mieszkańcy zdołali wygasić piec węglowy a wszystkie osoby przebywające w budynku opuściły go. Niestety konstrukcja komina a dokładniej fakt, że przewód kominowy nie był w pionie lecz został poprowadzony w kilku płaszczyznach, nie pozwoliły na szybkie działanie, które zazwyczaj prowadzimy w tego typu interwencjach. Przy użyciu gaśnicy proszkowej udało się stłumić pożar i w konsekwencji obniżyć temperaturę w kominie, która przez cały czas kontrolowana była przy użyciu kamery termowizyjnej. Strażacy także wyczyścili przewód kominowy i po ponad dwóch godzinach miejsce zdarzenia pisemnie przekazano właścicielowi oraz udzielono wskazówek w sprawie dalszego postępowania.

Niestety każde tego typu zdarzenie to kolejne nieszczęście i spory kłopot związany niejednokrotnie z bardzo kosztownym remontem dla właścicieli budynków, w których dochodzi do pożarów sadzy w kominie. Dla nas jest to niestety także okazja do przypomnienia o konieczności regularnego czyszczenia kominów i korzystania z usług kominiarzy. Dodatkowo apelujemy o użytkowanie urządzeń grzewczych zgodnie z ich przeznaczeniem, zwłaszcza pod względem doboru odpowiedniego opału …