SILNE WIATRY – PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ TUCHOWSKICH STRAŻAKÓW

Trwają podsumowania działań prowadzonych przez strażaków po niedzielnych i poniedziałkowych wichurach, które nawiedziły także naszą gminę. Nasz bilans sporządziliśmy, więc poniżej znajdują się szczegóły informacji na temat podjętych przez nas działań w dniach 10 – 11 marca br.

Ponad 170 godzin i 41 minut to łączny czas, który spędzili tuchowscy strażacy prowadząc bezpośrednie działania ratownicze związane z usuwaniem skutków silnego wiatru. Kolejne kilkadziesiąt godzin to czas spędzony w remizie pomiędzy kolejnymi akcjami. To czas poświęcony przede wszystkim na konserwację sprzętu po użyciu i przygotowywanie go do kolejnych interwencji. W podobny sposób noce z soboty na niedzielę i niedzieli na poniedziałek spędziło kilkanaście tysięcy strażaków na terenie całego kraju.

Wszystko zaczęło się zgodnie z zapowiedziami meteorologów w nocy z soboty na niedzielę (9/10 marca). Do pierwszego zdarzenia zostaliśmy zadysponowani o godzinie 3:18 i dotyczyło ono powalonego drzewa przy ulicy Ryglickiej w Tuchowie.

Oprócz działań na terenie Tuchowa, wsparliśmy również druhów z Burzyna, którzy na terenie swojej miejscowości mieli sporo pracy z powalonymi przez silny wiatr drzewami. Jednak najwięcej czasu zajęły nam działania przy ulicy Tarnowskiej w Tuchowie, gdzie wiatr uszkodził blachę na drewnianym budynku mieszkalnym. Na szczęście podjęte działania okazały się na tyle skuteczne, że wiatr, który następnej nocy wiał z jeszcze większą siłą, nie spowodował kolejnych uszkodzeń budynku.

Łącznie w niedzielnych działaniach uczestniczyło 14 strażaków a z ostatniej interwencji tego dnia wróciliśmy o godzinie 13:01.

Kolejnej nocy, do pierwszego zdarzenia na ul. Sobieskiego, gdzie wiatr przewrócił ogromną ponad 150-letnią lipę, będącą „pomnikiem przyrody” wpisanym do rejestru, zostaliśmy zadysponowani o godzinie 1:01. Wśród zdarzeń, przy których interweniowaliśmy 11 marca, najpoważniejszym okazało się uszkodzenie dachu Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie, przy ulicy Wysokiej. To właśnie tam skoncentrowano największe siły i środki aby uchronić obiekt przed całkowitym zerwaniem blachy na dachu nad południową częścią nawy głównej. W działaniach trwających prawie 13 godzin uczestniczyli nasi strażacy, druhowie z OSP w Karwodrzy a także zawodowcy z JRG 2 PSP w Tarnowie oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Krynica” działająca na bazie JRG PSP Krynica – Zdrój.

W poniedziałkowe działania ratownicze zaangażowanych zostało 17 tuchowskich strażaków, którzy ostatnią poniedziałkową interwencję zakończyli o godzinie 18:30.

Łączny bilans działań, do których byliśmy dysponowani w dniach 10-11 to:

• 20 interwencji (10 marca – 6, 11 marca – 14),
  • 13 uszkodzonych drzew,
  • 2 uszkodzone budynki mieszkalne,
  • 2 uszkodzone budynki gospodarcze,
  • uszkodzony dach na kościele,
  • 2 inne zdarzenia,
  • udział w działaniach – 20 strażaków,
  • udział w działaniach – 4 pojazdy pożarnicze,

Szczegółowe informacje dotyczące naszych działań znajdują się w zakładce INTERWENCJE.