ŚWIĘTO CZY NIE, SŁUŻYMY NIE MARUDZIMY…

Tegoroczne święto strażaków potwierdziło, że bardzo trudno coś sobie zaplanować będąc strażakiem ochotnikiem. Sobotnie wydarzenia potwierdziły też, że święto czy nie, to … „służba nie drużba”. O godzinie 11:24 w sobotnie (4.05) przedpołudnie patrol policji przekazał informację do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie o plamie substancji ropopochodnej, która znajdowała się na ul. Mickiewicza w Tuchowie.

Do zdarzenia  zadysponowano zastępy GBARt z naszej jednostki i Posterunku Czasowego PSP w Siedliskach. W trakcie prowadzonych działań, które przebiegały w standardowy sposób przy tego typu zdarzeniach, wprowadzany był w ciągu drogi wojewódzkiej ruch wahadłowy a ze względu na spory międzyświąteczny ruch, tworzyły się ogromne korki. Po niespełna godzinie, zastępy zgłosiły zakończenie działań i wróciły do swoich remiz.

A na koniec pewne przemyślenie (poparte danymi, liczbami) i apel. 

Bardzo dużo interwencji związanych z usuwaniem substancji ropopochodnych odnotowują strażacy w ostatnich tygodniach na drogach naszej gminy. Poza tuchowskimi strażakami, do tego typu zdarzeń dysponowano w ostatnim czasie zawodowców z Siedlisk a także druhów z Siedlisk, Karwodrzy czy Dąbrówki Tuchowskiej. Poza faktem, że zdarzenia te powodują utrudnienia w ruchu, generują spore koszty ponoszone przez samorządy, rozlane substancje stanowią ogromne zagrożenie dla kierowców. Substancje ropopochodne rozlane na drogach sprawiają, że stają się one prawdziwą ślizgawką i mogą być przyczyną niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Oczywiście część tego typu naszych interwencji wiąże się sytuacjami losowymi, wypadkami, awariami itp. Jednak wiele z nich wynika ze złego stanu technicznego pojazdów i zaniedbań ze strony właścicieli. Niestety w niewielu przypadkach udaje się ustalić sprawców i odzyskać z polis OC koszty poniesione w związku z likwidacją tego typu zdarzeń. Dlatego też z tego miejsca apelujemy do kierowców o czujność i dbanie o stan techniczny swoich pojazdów.  
Comments are Closed